face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Etiam dictum tincidunt diam. Aliquam id dolor. Suspendisse sagittis

In convallis. Sociis natoque penatibus et magnis dis

arrow.jpg
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Hledání tvrdého a měkkého Y/I na konci sloves.
Slovesa se řídí podmětem. Jednoduchá věta -> Květiny kvetly. -> Podmět jsou květiny, prstem si na ně ukážeme jako na "ty květiny", ty-tvrdé Y, proto do věty napíšeme "kvetly" s tvrdým y.
Pokud máme větu -> Skřivani zpívali. -> Napíšeme do slovesa zpívali měkké i, neboť si ukážeme na podmět: Kdo zpíval a záhy se nám dostane odpovědi -> TI skřivani zpívali. Ukážeme na TI proto měkké I.
Pokud mluvíme o celku nás všech, tak nás může zmást tato věta: My jsme si hráli. Sice si řekneme MY, což končí tvrdým Y, ale správně si musíme ukázat "my všichni". Jakmile je nás více, může tam být i někdo mužského rodu, pakliže tam někdo mužského rodu být může (chlapec, otec, muž, dědeček...), tak do slovesa vždy píšeme měkké i. Další příkladná věta: Šli jsme nakupovat. Kdo šel nakupovat? My všichni -> měkké I.
Pakliže bude věta -> Iveta a Jakub se vydali do lesa. Bude tam měkké I ! -> Jelikož tam byl i ON. Všude, kde je někdo mužského rodu je měkké I.

Pokud se jedná o děti, píšeme do koncovky vždy tvrdé y. Děti neurčujeme ani jako chlapce ani jako dívku, jsou středního rodu (to dítě, podle vzoru kuře). Všude, kde se jedná o děti tedy píšeme TVDRÉ Y ->Děti si hrály na dvorku.
Obecné shrnutí:
On/oni -> i (Oni psali.)
ona/ony -> y (Ony se dívaly.)
on+ona -> i (Manželé se rozvedli.)
Děti -> y

Ti -> i
Ty -> y
My všichni -> i
PROCVIČOVÁNÍ:
Dnes je opravdu krásný den. Klára se dívala skrze okno. V_děla motýl_, jak vesele poletují. Čmeláky, kteří se usadil_ na sytě červených růžích. Slunce, jehož zlatavé paprsky dopadal_ na zem a černé ptáčky, jenž si hověl_ v korunách jabloně. Listí šumělo, svěží větřík foukal a tatínek s maminkou seděl_ zahrádce. Nakonec z domu vyběhla i Klára za svým bratrem Tomášem a jho kamarády. Všechny děti si nakonec hrál_ venku za krásného počasí.

Lorem ipsum dolor sit?

Nam libero tempore, (1 | 20%)
In convallis. (4 | 80%)
Maecenas aliquet (0 | 0%)
Fusce wisi. Curabitur ligula sapien, pulvinar a vestibulum quis, facilisis vel sapien. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Donec vitae arcu. Praesent vitae arcu tempor neque lacinia pretium. Etiam posuere lacus quis dolor. Nullam faucibus mi quis velit. Integer tempor. Class aptent taciti sociosqu ad litora
cloud1.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one